Anahtar teslim çağrı merkezi operasyonu

Academy Call'da İşe Alım:Personel seçme ve yerleştirme sürecinin amacı,açık pozisyonlarımıza kurum kültürü doğrultusunda personel ishtiyacını temin etmektir.
Poje bazlı yetkinliklere dayalı işe alım süreci uygulanmaktadır.Telefonda mülakat,Teknik uygulamalar,yüzyüze mülakat modülleri ile iş başlangıcında profesyonel alımlar yaparak,uzun vadeli kariyer imkanı sunulmaktadır.

İş Başvurusunda bulunmak için TIKLAYINIZ

Academy Call'da Eğitim

İşe kabul edilen adaylarımızın profesyonel bir eğitim ekibi tarafından kurumla ve projeyle ilgili her bilgiye sahip olmalarını sağlıyoruz.

Academy Call'da Kariyer

Academy Call'un başarısında en önemli faktör insan kaynağımızdır.Kurumumuz sektör dinamiklerine uyum sağlamak ve sektörüne yenilikler getirebilmek için kurum çalışanlarına her zaman yetkinliklerini geliştirebilecekleri farklı pozisyonlarına geçişlerini sağlamaktayız.Kurum çalışanlarımız performansları doğrultusunda 1 yıldan bile daha kısa sürede yükselme imkanı bulabilmektedir.

Academy Call'da Yaşam

Kurum çalışanlarımızın iş dışında olan yaşamlarını da eğlenceli kılabilmek adına düzenli olarak eğlence aktiviteleri gerçekleştiriyoruz.

Eğitim Hizmetleri

Kurum Dışı Verilen Eğitimler:

Kurumunuzdaki eğitim ihtiyaçlarını bize devredin,alanında yetişmiş,gerekli tüm eğitimlere sahip olarak çalışanlarınızla yolunuza devam ediyor olun!

Çağrı Merkezinde Çalışanlara Genel Olarak Verilen Eğtimler

-Müşteri Temsilcisi Eğitimi
-Satış temsilcisi Eğitimi
-Takım Lideri Eğitimi
-Superwisör Eğitimi
--Stresle Başetme Yöntemleri
--İletişim Teknikleri Eğitimi

Çağrı Merkezlerinde İnsan Kaynakları Çalışanlarına Verilen Eğitimleri

-Telefonda Mülakat Teknikleri
-Yüzyüze Mülakat Teknikleri
-Performans Değelendirme Sistemi